24 listopada - VIII Dzień Kreatywny Miejskich Hal Targowych

"Dzień Kreatywny" to wyjątkowa propozycja spędzenia czasu w gronie osób kreatywnych, w tym miłośników mody (D.I.Y.), architektury, fotografii, polskiego wzornictwa, czy warsztatów kulinarnych.
Najbliższą edycję zaplanowano 24 listopada na terenie podziemia modernistycznych Miejskich Hal Targowych w Gdyni. Organizatorzy wydarzenia przygotowali zróżnicowany program warsztatów kreatywnych, spacerów, wystaw oraz prelekcji.
Tematyka warsztatów obejmuje m.in. najnowsze trendy kulinarne. Dzień Kreatywny daje możliwość wyjątkowego spotkania z mistrzem sztuki kulinarnej fermentacji. Temat przetworów jest kontynuacją, cieszących się ogromną popularnością poprzednich edycji „Akademii Fermentacji” na Halach Targowych.
Spacer architektoniczny "Od budowy do odnowy" połączony z prelekcją, to gratka dla fanów architektury, modernizmu oraz designu (XX w.). Uczestnicy będą mieli okazję poznać szerszy kontekst obiektu Hal względem fragmentu tkanki przestrzennej miasta. Tematykę powstania i renowacji szyldu Hali Łukowej zaprezentuje Plastyk Miejski. Zapraszamy na pchli targ
z kolekcjonerskimi przedmiotami w stylu vintage, który jest symbolem tradycji handlowych Hali.


W programie:


9:00 – 11:00 – Detale od nowa – kontynuacja warsztatów konserwatorskich z elementami praktyki  w pracy z detalami architektonicznymi i eksponatami zarówno Mini Muzeum  Bankowca, Muzeum Kameralnego Hal Targowych, jak  i przyniesionych przez uczestników warsztatów. Prowadzenie: Mirosław Studniak.


9:30-14:00 – Giełda Vintage „z koca i z ręki” – kupno, wymiana, sprzedaż oryginalnych przedmiotów z przełomu lat 60/70/80/90, spotkanie zarówno kolekcjonerów, jak i osób zafascynowanych wzornictwem oraz magią wspomnień z okresu, kiedy tak bardzo "Chcieliśmy być nowocześni".


9:30-14:00 – Pokaz multimedialny - Gdyński Modernizm i konstruktywizm - m.in. kilkaset fotografii z konkursu Gdyński Modernizm w Obiektywie, a także możliwość zakupu wybranych plansz, zdjęć jako elementu wyposażenia modernistycznych mieszkań, kawiarni oraz hosteli.


9:30-12:30 - Akademia Fermentacji vol. 2 – otwarty kreatywny warsztat z elementami degustacji i poradami kulinarnymi. Propozycja kulinarnej edukacji kreatywnej
z  przygotowania niebanalnych, kolorowych i zdrowych przetworów, opartych głównie na składnikach od lokalnych i regionalnych rolników oraz sprzedawców z Placu Targowego. Gotowe przetwory to zarówno znakomity prezent w czasie okresu świąt oraz karnawału, a także "przyjemność chwili", "zmysłowa ekspresja smaków", którą zamykamy na specjalne okazje w roku oraz momenty w życiu codziennym. Prowadzenie: Piotr „Miś” Schroeder szef kuchni „Słony Spichlerz”.


10:00-11:30 – Wyczesane pióra Lilek Szpilek – kreatywny warsztat w nurcie DIY – designerskie dekoracje wnętrza. Prowadzenie: „Lilki Szpilki”.


11:00-12:30 - Modernistyczne szyldy - Gdynia, Polska i świat -  prelekcja oraz warsztat z projektowania i realizacji szyldów modernistycznych. Prowadzenie: Jacek Piątek - Plastyk Miejski Gdyni.

W ramach prelekcji Jacek Piątek opowie m.in. o historii szyldu miejskich Hal Targowych (Hali Łukowej), w tym jego procesie jego rekonstrukcji. Styl modernistycznych szyldów, w tym inspirowanych m.in.  twórcami szkoły Bauhaus, czy włoskiego modernizmu, rozprzestrzenił się błyskawicznie w latach 20-30. oraz po wojnie, wpływając także na renesans epoki neonów wielko miejskich.

 
12:00-13:30 - Torby w Awangardzie – kreatywny warsztat z malowania płóciennych toreb na zakupy w nurcie DIY. Przy wsparciu doświadczonej artystki i projektantki mody Olgi Obst, uczestnicy warsztatu stworzą własne projekty graficzne tzw. torby shopperki inspirowane modernistycznymi wzorami, m.in. form geometrycznych, spotykanych na lastrykowych posadzkach gdyńskich kamienic oraz w twórczości artystów awangardowych z okresu lat 20. - 30. czy 50. i 60.


12:30-14:00 - Od budowy do odnowy. Spacer architektoniczny – prowadzenie dr inż. arch. Anna Orchowska-Smolińska, trasa spaceru obejmie zespół Hal Targowych oraz najbliższe otoczenie urbanistyczno-architektoniczne obiektu. Odwiedzimy m.in. miejsca, zakamarki na co dzień niedostępne, poznamy i odkryjemy wiele faktów, ciekawostek, które do niedawno były znane jedynie nielicznej grupie ekspertów.Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny! Udział  w warsztatach jest bezpłatny, obowiązują zapisy.
Partnerem wydarzenia jest Gdyński Szlak Modernizmu oraz Muzeum Kameralne Hal Targowych.

Więcej informacji na FB/hale targowe gdynia

 

Regulamin wydarzenia:

arg.gdynia.pl/uploads/media/Regulamin_VIII_Dzien_Kreatywny_Miejskich_Hal_Targowych_24.11.2018.pdf