„Estetyka Nowoczesności – o odrodzeniu polskiego wzornictwa w II poł. XX w.”

Miasto Gdynia i Hale Targowe w Gdyni zapraszają na otwarcie nowego cyklu z serii „Estetyka Nowoczesności - o odrodzeniu polskiego wzornictwa w II poł. XX w.”. Inauguracja odbędzie się 30 marca w podziemiu Hali Łukowej.

Spotkania w formie prelekcji z elementami warsztatu skierowane są do fanów eksponatów i kolekcji polskiego dizajnu przełomu minionej epoki. Podkreślają fenomen przedmiotu, który przywołuje określone emocje związane z dobrobytem posiadania, stylem i szpanem. Nowoczesne produkty fascynowały i rozniecały wyobraźnię. Opowiemy o odrodzeniu i zaobserwujemy metamorfozę polskiej sztuki użytkowej, zwracając szczególną uwagę na proces jej odzyskiwania. Zostaną poruszone wątki renowacji z barwną narracją o historii kolekcji. Estetyka Nowoczesności jest także hołdem złożonym miejskim Halom Targowym. To powrót do oferty handlowej tego miejsca z okresu lat 60-90.

O godzinie 12:00 zapraszamy na pierwsze z cyklu „Życie na gorąco – perełki dizajnu z delegacji i wycieczek”- spotkanie z nietuzinkowym kolekcjonerem, osobą zafascynowaną polskim wzornictwem XX w., a w szczególności latami 60. i 70. Pasja do wzornictwa powstaje z bagażu  doświadczenia, wiedzy, bliskiego obcowania z rzadkimi, niezwykłymi rzeczami. W przedmiotach ukryte są historie ludzi, czasów, a często także wyobrażeń danej epoki nt. NOWOCZESNOŚCI. Nowoczesność w zależności od dekady czerpała z odmiennych wartości, przybierała różne formy, nieraz bardziej swojskie, inspirowane np. sztuką ludową, a nie raz zupełnie oderwane od codzienności, wręcz futurystyczne.

 

W programie spotkania „Życie na gorąco – perełki dizajnu z delegacji i wycieczek”:

 

  • Prelekcja oraz prezentacja sylwetki kolekcjonera Adama Szczepańskiego
  • Dyskusja z udziałem Arkadiusza Brzęczka
  • Prezentacja przedmiotów kolekcjonerskich
  • Mini wystawa kolekcji
  • Porady i praktyczne  wskazówki

Wstęp wolny!

 

Cykl Estetyki Nowoczesności zostanie poszerzony o elementy pracy z przedmiotami odzyskanymi – warsztat praktyczny, w tym wątek odnawiania i konserwacji.

30 marca w godz. 9:30 – 14:00 w przestrzeni miejskich Hal Targowych odbędzie się Giełda Vintage „z koca i z ręki”. Pchli Targ urozmaici swoją ofertą alejkę przy Hali Rybnej. Będzie okazją do cyklicznych spotkań kolekcjonerów i fanów przedmiotów i kolekcji vintage. Uczestnicy zwolnieni są z opłaty targowej.