Wystawa w halach targowych"Choreografie codzienności"
27.08.2021–26.09.2021

Wernisaż: 27.08.2021, godz. 11:00
Miejsce: Hale Targowe w Gdyni, ul. Wójta Radtkego 36, 81-355 Gdynia (plac targowy, stanowisko nr 132, 133)

Choreografie codzienności to projekt artystyczny izraelskiej artystki wizualnej i tancerki Daphny Noy, dla którego punktem wyjścia są relacje między człowiekiem a architekturą. Powstałe w ramach projektu kolaże fotograficzne oraz praca wideo odnoszą się do pytania o to, w jaki sposób materialna struktura codzienności wyznacza rytmy i kierunki dla życia zbiorowego i indywidualnego.


W wystawie Choreografie codzienności Daphna Noy kieruje uwagę ku trzem ideom architektonicznym końca XIX wieku i początków XX wieku, których ambicją było kształtowanie nowych relacji społecznych i nowego rytmu życia. Są to: warszawska Kolonia Wawelberga, projekt wnęki kuchennej autorstwa Barbary Brukalskiej oraz izraelski kibuc Gazit . Daphna Noy przygląda się tym fenomenom pod kątem wpływu tego, co powszednie, oczywiste a przez to czasami niedostrzegalne, czyli architektonicznej infrastruktury codzienności, na kształtowanie relacji społecznych i zachowań człowieka w jego najbliższym otoczeniu.
Wystawa jest pokazywana na terenie Hal Targowych w Gdyni. Miejsce to zostało wybrane nieprzypadkowo, ponieważ Daphnę Noy interesują sytuacje, w których jej działania artystyczne, opowiadające o życiu w architekturze oraz o rytmach codzienności, przekraczają granicę typowych miejsc dla sztuki i wchodzą w przestrzeń interakcji i spotkań międzyludzkich. Wybranie takiej lokalizacji ma również zwrócić uwagę na fenomen gdyńskich Hal Targowych – wybitnego dzieła międzywojennego modernizmu zaprojektowanego dla mieszkańców Gdyni, w którym do dziś kontynuowana jest jego pierwotna funkcja handlowa.

 

 


Kuratorka: Małgorzata Anna Jędrzejczyk
Produkcja: Grzegorz Tomczewski
Grafika: Jevka
Specjalne podziękowania: Katarzyna Słoboda, Izabela Kaszyńska
Tłumaczenie, korekta: Julia Niedzielko, Ian Stephenson


Partnerzy wystawy: Miejskie Hale Targowe w Gdyni, Stowarzyszenie Halo Kultura, Adam Mickiewicz Institute, Agencja Rozwoju Gdyni, Weekend Architektury w Gdyni.