Dzień Kreatywny Hal Targowych w Gdyni

Tego dnia zapraszamy na halę nie tylko po zakupy, ale również do  wzięcia udziału
w warsztatach modowo- krawieckich. Stworzycie na nich gumki do włosów „scrunchies” oraz wodoodporne fartuszki - wszystko z wykorzystaniem powtórnie różnych materiałów, czyli całkowicie „Zero waste”. Dla Fanów spacerów i opowieści  przygotowaliśmy spacer z Arkiem Brzęczkiem- wieloletnim miłośnikiem i przyjacielem Hal Targowych! A pasjonatów oryginalnych przedmiotów vintage zapraszamy do Muzeum Kameralnego Hal Targowych – poznacie tam  ciekawą historię i ofertę handlową Hal z okresu lat 60/70/80/90.

 

PROGRAM:

Warsztat szycia SCRUNCHIES
 Zapraszamy na warsztaty szycia gumek scrunchies z Pracownią Lilki Szpilki w ramach Dnia Kreatywnego Hal Targowych w Gdyni!
Czas: 18 lutego 2023; 10.00- 12.00
Start: hol główny Hali Łukowej

Prowadzenie: Agnieszka Nowicka- pracownia Lilki Szpilki, która działa od 2013 roku.

Proponują warsztaty szycia w formie jednorazowych spotkań lub weekendowych kursów, warsztaty szydełkowe o różnym stopniu trudności, regularne zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym "Akademia pani Szpilki" i tematyczne warsztaty dla dzieci "Szpileczki"

Głównym celem naszego spotkania będzie ocalenie skrawków tkanin przed wyrzuceniem :) Lilki Szpilki pokażą, jak można wykorzystać pozornie nieprzydatne ścinki, stare ubrania oraz wszelkie tkaniny niezdatne już do użytku zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. Uszyjemy gumki „scrunchie”
z kawałków tkanin. Stworzycie swoją kompozycję, łącząc dowolnie materiały. W trakcie warsztatu możesz zrobić więcej niż 1 gumkę.

Warsztat szycia fartuszków D.I.Y
 Zapraszamy na warsztaty  z Olgą Obst w ramach Dnia Kreatywnego Hal Targowych w Gdyni!
Czas: 18 lutego 2023; 11.00- 13.00
Start: podziemie pod Halą Płaską - alejka Halo Kultura, box. 320

Prowadzenie: Olga Obst- gdyńska artystka i animatorka sztuki, od  kilkunastu lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi, samorządami i instytucjami wspierającymi rozwój edukacji artystycznej a także promowanie wydarzeń kulturalnych na Pomorzu. Na swoim koncie ma setki szkoleń oraz autorskich warsztatów artystycznych, w tym kursy rysunku, warsztaty projektowania plastycznego, form użytkowych, warsztaty dekoratorskie, modowe, planowania przestrzennego i architektury.

Fartuszek do prac w kuchni, majsterkowania, czy ochrony w trakcie remontu to niezwykle praktyczna rzecz. Można go zrobić naprawdę małym nakładem pracy i kosztów, a jak wiemy, satysfakcja z własnoręcznie wykonanej rzeczy jest bezcenna. W trakcie warsztatu uczestnicy wykonają fartuchy z użyciem materiałów recyklingowanych metodą klejenia na gorąco. Do dyspozycji uczestników warsztatu pozostaną odpowiednie wykroje, narzędzia, oraz wszelkie niezbędne akcesoria potrzebne do wykonania eleganckiego i prostego fartucha.

Zapraszamy!

Spacer z Arkiem Brzęczkiem
 Zapraszamy na eko-spacer z Arkiem Brzęczkiem w ramach Dnia Kreatywnego Hal Targowych w Gdyni!
Czas: 18 lutego 2023, 10.00- 12.00
Start: zbiórka pod zegarem przy Hali Łukowej (bez zapisów)

W tą niesamowitą podróż zabierze Was przewodnik- Arkadiusz Brzęczek, który już nie raz odkrywał przed nami tajemnice Miejskich Hal Targowych podczas różnych spacerów tematycznych!  Pan Arkadiusz jest autorem książek o Gdyni, w tym cyklu "Sekrety gdyńskich kamienic" - gorąco polecamy!

Spacer wykaże, jak bardzo ważne dla przyszłości świata jest stosowanie codziennie zasad zero waste – czyli, tak prościej – stanu braku śmieci.    Jednocześnie w czasie spaceru, w kilku miejscach, praktycznie dowiemy się i symbolicznie dotkniemy pięciu podstawowych zasad takiego sposobu działania, prowadzenia biznesu, czy wręcz życia według tych reguł.    W jednym miejscu poznamy zasadę Odmowy – używania rzeczy, które mają niekorzystny wpływ na środowisko. I staniemy się odplastikowieni.   W innym miejscu poznamy zasadę Redukcji – tego, co będziemy konsumowali. I nauczymy się, jak być minimalistami.   Potem przypomnimy sobie zasadę Ponownego Użycia.

Wreszcie utrwalimy w sobie zasadę Recyklingu – i będziemy bardziej świadomie segregować odpady.     Teoretycznie poznamy także piątą zasadę z angielska zwaną Rot – czyli kompostowania – naturalnego zmniejszenia na ziemi ilości sztucznych nawozów.